top of page

"Dönüşüm yolculuğumda bana katılın"

 

Takım 

Açık iletişim ve karşılıklı anlayış yoluyla işbirlikçi bir ortam yaratma, kritik bir süreçtir. Ancak sürekli bir değişim halinde olan dinamiklere rağmen ekip uyumunu nasıl kurar ve sürdürürsünüz?

Dinle ve gözlemle...

Başarının kimyası oldukça karmaşıktır. Maalesef başarıyı paylaşmak sanıldığından çok daha zordur çünkü başarılı olma fikriyle bizi tedirgin eden, bazı toplumsal senaryoları benimsiyoruz. Gerekli birliği sağlamak için atılacak ilk adım dinleme ve gözleme bağlı iletişim çalışmalarıdır. Takım dönüşümünde hedeflediğimiz süreç uyum, sorumluluk, seçimler ve rol dağılımlarını temsil ediyor.

Güven ve saygı...

Takıma yeni katılan birinin, ondan daha önce katılan biri ile eşit şekilde düşüncelerini paylaşmaya hakkı yok mu? Elbette var, her bir kişinin katkılarından dolayı o takımda olduğu gerçeğini gözden kaçırmamak önemlidir. Ancak bundan öte, bir takım olmak beraberinden bundan çok daha fazlasını istemektir. Bunlar şekillendirilmesi, beslenmesi ve eğitilmesi zaman alan süreçlerdir. Takımınızın güven ve saygısını nasıl kazanabilirsiniz?

İlişki

İlişki koçluk süreci, olumlu bağlantılar kurmak veya sürdürmek isteyen çiftler ya da arkadaşlar için tasarlanmıştır. İlişkiler hayatımızın en önemli parçalarından biri. Kurduğumuz tüm ilişkilerde hayatın her kesiminden insanlarla farklı bağlantılar kurarız. Farklılıklar ve anlaşmazlıklar ilişkinin normal bir parçası olsa da, iyi bir iletişim ve çatışma çözme becerilerine sahip olduğunuz sürece başarılı ilişkiler elde edebilirsiniz. Bunu yapabilmek için kendiniz kendinizle neredesiniz? İlişkinizde siz neredesiniz? İlişki size nasıl bakıyor? Gibi soruların cevaplarını aramanız size faydalı olacaktır. 

Sorunları belirleme...

Bazen ilk etapta bir sorun olduğunu kabul etmek zor olabilir, özellikle bireylerden biri bir sorun olduğunu kabul etmezse... İlişkinin sürdürülebilrliği ve bireylerin iletişimini güçlendirmek için atılacak ilk adım sorunların belirlenmesidir.

Çözüm yaklaşımlarını göz önünde bulundurma...

Bir problemle karşılaştığınızda, onu nasıl çözmeye çalışırsınız? Sizi bunaltmasına izin mi verirsiniz yoksa problem çözme becerilerinizi esneterek en iyi çözümü mü bulursunuz?

İletişimi geliştirmek...

Zorluklarınızın nereden geldiği ile ilgili farkındalık yaşamanız, birbirinize daha yakın hissetmenin, hayal kırıklığı ve öfke olmadan iletişim kurmanın ve anlaşmazlıkları çözmenin ne kadar daha kolay olduğunu görmenizi ve dolayısıyla yaşamanızı sağlayacaktır.
 

Hayatında Neredesin?

Kızımla iletişim kurmakta zorlanıyorum. Kendimi onun dünyasından çok uzakta görüyorum. Nasıl yaklaşmalıyım? Kendimde neyi değiştirmeliyim? Annem halen hayatıma karışıyor. Sınırlarımı çizmekte zorlanıyorum

İşimde önümün tıkanık olduğunu görüyorum. Bağlı olduğum kişi beni devamlı iş arkadaşlarımın ortasında tenkit ediyor. Onunla konuşmak istiyorum ama nasıl başlayacağım bilmiyorum… Eşimle devamlı önemsiz konularda tartışıyoruz. Beni anlamıyor veya ben kendimi anlatamıyorum. Beraber bir aile koçu ile konuşsak diye teklif ettim. Kabul etmiyor. Nasıl ikna ederim?

Aile işimi çocuklarıma devir ettim. İstediğim gibi yönetmiyorlar. Karışmak istiyorum, yanlışlarını onlara anlatmak istiyorum ama beni tamamen dışladılar. Üzülüyorum… O kadar yapmadığım şey var ki? Geç mi kaldım?

Üniversiteyi bitirmek üzereyim, hayata nasıl atılacağım bilmiyorum? Seçenekler arasında kafam çok karışık… Babamla hep tartışıyoruz. Her şeyime karışıyor, farkında değil ama böyle devam ettikçe ondan uzaklaşıyorum. Ama böyle olsun istemiyorum. Ne yapmalıyım?

İlişkimde çok önemli bir yere geldim. Ama geleceği görmüyorum. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum… Herkese bir kızgınlık duyuyorum. Hep kaybeden ben oluyorum. Yoruldum… Kariyer değişikliği yapmak istiyorum. Nereden başlayacağım? Yapmalı mıyım bilmiyorum?

Hayat çok çabuk geçti, bir şeyler kaçırdığımı hissediyorum. Adını tam koyamıyorum. Nasıl adını koyabilirim? Oğlumun uzaklaştığını hissediyorum. Eşi ile sorunlarım var. Geçinemiyoruz. Ne yapmalıyım?

İçinde bulunduğum toplum beni nasıl görüyor?

Bu değişime ayak uydurmak istemiyorum. 

Gittikçe daha da yalnızlaşıyorum, yalnız mı öleceğim?

Yaş
20
Yaş
30
Yaş
40
Yaş
50
Yaş
60
Yaş
70
Yaş
80
Hayatınızı değiştirmeye hazır mısınız?
Takım / İlişki Dönüşüm Yolculuğu Koçluğu İlk Randevun Hediye

‘‘Ben başıma gelenlerle olan değil, olmayı seçtiğim kişiyim’’

Carl G. Jung

bottom of page